
Könyvajánló - november - 2023
2023 novemberi olvasólistám.
Reed Hastings, Erin Meyer – Az a szabály, hogy NINCS SZABÁLY
Amennyire a kivagyok attól, hogy a Netflix mennyire tolja ezt a globalisza woke szart, akkora pozitív csalódás volt ez a könyv. Tényleg vonakodtam kicsit az elején, ugyanis a kulturális térben károsnak tartom az eszméletlen progresszív nyomulást, amit pl. lenyomnak a Disney-vel. Viszont ez a könyv nem erről szól. Alapvetően egy "mitől lettünk sikeresek az évek alatt" vállalati esettanulmány, de nagyon tanulságos, olvasmányos, és ezek mellett még szórakoztató is. A CEO-n kívül rengeteg ember különböző véleménye jelenik meg benne interjúk formájában, és mindegyikre a kendőzetlen őszinteség a jellemző. Sokat tanultam belőle, felismertem jó pár pontot ahol javíthatnék, legyen szó akár céges, vállalkozói vonalról, akár magánéletről. Le a kalappal, a kezembe került már elég sok ilyen (túlélési torzításból készült) öndicsérő vállalati könyv, de sokkal többet kaptam ettől, mint amit reméltem. Ajánlom azoknak, akik szeretnének egy kicsit javítani munka és kommunikáció területén az életükön. Nem, nem csak vállalkozóknak - alkalmazottaknak is, de alapvetően mindenkinek, aki emberek között mozog.
Bronnie Ware – Top Five Regrets of the Dying
Fura dolog a halál, illetve az ahhoz való hozzáállás, ugyanis a legtöbbször semmi mást nem jelent, mint azt, hogy valaki hogyan is áll az addigi életéhez. Hogy mennyire érezte teljesnek a megélt napjait, vannak-e olyan dolgok, amiket máshogy csinált volna, amit megbánt. Erről szól Bronnie Ware könyve, aki palliatív ellátásban dolgozott súlyos betegek mellett, hosszú éveken át. A könyvben személyes hangvétellel meséli el az elsősorban idős, beteg emberek gondolatait életük alkonyán – és ez ad lehetőséget arra, hogy tanuljunk mások hibás döntéseiből. Ugyanis a legtöbb ember megbán egy csomó dolgot a halálos ágyán, azonban ennek nem kéne feltétlenül így lennie. Erről szól ez a könyv, az életről és arról, milyen módon lenne célszerű megélnünk a napjainkat ahelyett, hogy csak túlélünk.
Nekem kicsit néhol túl sok volt a személyes, szentimentális vonal és a történetleírás, viszont a könyv üzenete mindenképpen 10/10-es. Tetszik, hogy a szerző a saját kálváriáján keresztül mutat be egy hatalmas karakterfejlődési ívet, amin ő is keresztülment.
Ha jól tudom, magyarul is megjelent Életkönyv címmel, de egy közepes angollal simán olvasható.
Ryan Holiday – Hív a bátorság
Egyszerűen imádom Ryan Holiday stílusát és az ügyet, amit képvisel: az ókori nagy filozófusok, a sztoikusok gondolatait ülteti át modern, pragmatikus módon felhasználható köntösbe. (Elvégre valljuk be, nagyon nem könnyű olvasmányok, sokakhoz nem jutnának el ezek az értékes, időtálló gondolatok.)
A Hív a bátorság c. könyv a sztoikusok négy alaperényének egyike, a bátorság köré építi fel a mondanivalóját. A kötet több mint eldurrogtatott életvezetési tanácsok és tippek gyűjteménye. Kiválóan bemutatja, hogy az emberiséggel egyidősek a problémáink: ugyanazok a kérdések foglalkoztatták, ugyanazok a nehézségek gyötörték elődeinket, pusztán a környezetünk változott. Az alapgondolatok, az alaperények megszívlelésével egy olyan keretet adhatsz a napjaidnak, ami segíthet abban, hogy egy teljesebb, sikeresebb életet élj.
Pragmatikus tanácsok, rövid, tanulságos történetek, és számos remek idézet és versrészlet az, aminek az egyvelegével olyan sikeressé vált Ryan Holiday. Mire a végére érsz, megérted, amit olyan sokszor szajkóztam már én is: a komfortzónán belül nem létezik változás, nincsen fejlődés. Ahhoz, hogy elérj bármit, kockáztatni kell, és ha elbuksz, akkor újra és újra próbálkozni. Ez utóbbi, és úgy en bloc az egész pedig nem más, mint az általunk meghozott döntések sorozata. Az pedig csak rajtad múlik.
Ajánlom mindenkinek, könnyed, lebilincselő olvasmány, tervben van a kötet többi része is.
Carmine Gallo – TED-előadások
Carmine Gallo a kommunikáció mestere. (Találkozhattál már a nevével az ajánlóimban a Storytelling c. könyve kapcsán.) A TED-Előadások könyv egyértelműen azt mutatja be, hogy a hatékony beszéd nem csupán egy készség, hanem egy olyan művészet, amely bárki számára elsajátítható. Gallo a legismertebb TED-es előadásokból merítve veszi számba a sikerességüket meghatározó titkokat – amik a könyv végére már nem is lesznek olyan nagy titkok. Elég sok előadást tartottam az elmúlt években, és jó volt olvasni a tudományos hátterét annak, hogy miért működnek bizonyos elemek, amiket tudattalanul is használok. (Mások meg miért nem jöttek be.) Számos ilyenre éreztem rá ösztönösen az évek alatt, de most kicsit szakmaibb rátekintés segítségével már tudom, hogy miken kell még javítanom, és hogyan lehetnék még jobb ezen a téren. Köszi, ha végigolvastad!
Ez a könyv amúgy nem közszereplőknek és előadóknak szól. Inkább mindenkinek, aki szeretné „eladni magát” a kifejezés legjobb értelmében – tehát nyíltan, egyenesen kommunikálni, miközben lebilincseljük a hallgatóságunkat, hogy át tudjuk adni a gondolatainkat.
Szórakoztató stílusú, tele kiváló gyakorlati tanácsokkal, amik segítenek abban, hogy magabiztosabb és hatékonyabb legyél a kommunikáció során. Mert mindennek az az alapja.
Kár, hogy csak most került a kezembe, de megerősített abban, hogy olvassak tőle még többet.
(Ami extra élmény: a könyvben kidolgozott és kielemzett TED-előadásokat újra megnézni olyan szemmel, hogy tudjam, mire érdemes figyelni. Nagyon sokat lehet tanulni belőle!)
Pacsi,
Máté
minden projektemet megtalálod a Linktree-oldalamon.