
Könyvajánló - június - 2023
2023 júniusi olvasólistám.
Daniel Kahneman – Gyors és lassú gondolkodás
Daniel Kahneman 2002-ben kapott közgazdasági Nobel-díjat a kilátáselméletért, ami az emberi irracionalitással foglalkozik. A Gyors és lassú gondolkodás c. alapműve nem egyszerű olvasnivaló, én is másodszorra futottam neki: nem igazán az a „másfél hét alatt kiolvasom” könyv. A gyors és lassú gondolkodás alatt a szerző a zsigeri, ösztönszerű rendszerek és a modernebb, lusta, átgondolt kognitív folyamatok harcát érti. Mert az emberek gondolkodása ezen két döntési mechanizmus párharcából ered. Viszont, amikor bizonytalan kimenetelű események történnek, akkor az emberi racionalitást dobhatjuk a kukába – ahogy számtalan kísérlettel és kutatással bizonyítja be a szerző a könyv során. Kahneman bemutatja az emberi döntéshozás gyakori hibáit, a kognitív torzításokat, ami mentén „elcsesszük” az életünket – amikor is az ősemberi hüllőagyunk veszi át az irányítást. Érdekes, olvasmányos könyv, tényleg a top 10 klasszikus mű között van, amit az emberi pszichológiáról elolvasni érdemes. Vannak benne nehezebben emészthető, szakmaibb részek, de alapvetően tele van ilyen „ahaaaa” pillanattal a könyv, amikor egy kicsit közelebb kerülsz ahhoz, hogy megértsd az emberek döntési motivációt. A magán- és üzleti életre vonatkoztatva is nagyon hasznos, ha pár dolgot alkalmazol belőle, hogy picit tudatosabb legyél a mindennapjaid során. Tényleg must read kategória, még ha nem is olvastatja annyira könnyen magát.
Nassim Nicholas Taleb – Fooled by Randomness
Nassim Nicholas Taleb matematikus, opciókereskedő, kockázatelemző, de önmagát csak krízisvadászként jellemzi. A ritkán bekövetkező, de annál nagyobb horderejű dolgok köre a szakterülete, a szerző leghíresebb könyve (a The Black Swan) előtt írta a Fooled by Randomness-t, ami a véletlenszerűségről és a szerencse szerepéről szól a tőzsdei kereskedésben és az életben egyaránt. Érdekes, hogy mikor összeomlásokról, és kudarcokról hallunk, akkor mennyiszer jön szembe, hogy „a véletlenek szerencsétlen egybeesése” következtében történt a krach, de ha valahogy a sikeres emberek orra alá dörgölöd, hogy csak szerencsések voltak, vagy szerepet játszott a karrierjükben az, hogy jókor voltak jó helyen, akkor megsértődnek. Pedig sokszor tényleg ez a helyzet, erre világít rá a könyv. A survivorship bias (túlélési kognitív torzítás) esetén az életben folyamatosan felülreprezentált kisebbségekkel szembesülünk, akiknek az életútjából megideologizálunk dolgokat, történeteket kreálunk, és azzal magyarázzuk, hogy miért váltak azzá, akik. Pedig a 99.99%, aki ugyanúgy próbálkozott, mint ők, azok elbuktak valamilyen ok folytán, rólunk mégsem esik szó sosem. Pedig néha teljesen random dolgok miatt lesz valaki az, aki. A könyv ebbe a statisztikai világba vezet be minket, és segít abban, hogy egy kicsit máshogy tekints a világra, a kiemelkedő emberek eredményeire.
A mú egyébként elég akadémiai szinten íródott, nem annyira egyszerű olvasni, azért ha forgatnád, pár angol nyelvű könyvet fogyassz el előtte, mert egyébként élvezhetetlen lesz a számodra. (Ha jól tudom, magyarul nem jelent egyelőre meg.)
Dezső András – Nagyfőnök
Dezső András a legújabb könyvében a magyar kriminalisztika egyik legfontosabb alakjának, Portik Tamásnak az életét dolgozza fel. Olvastam Dezső összes könyvét, és ez azért volt kiemelkedő a számomra, mert volt relevanciája. Azért itt a szálak a 2010-es évekig is elvezetnek, és személyesen is ismertem pl. 1-2 embert, akit a könyvben említettek. Az előző könyvek a ’70-es és ’80-as évek világáról, valamint még korábbról szóltak, ami jó, izgalmas, de mégsem tudod igazán hova tenni, mert egy teljesen másik világ volt, mintha nem is Magyarországon játszódtak volna a történetek. Ellenben az olajozás, az Energol-botrány, a szórakozóhelyek és a védelmi pénzek világa itt történt a fővárosunkban 15-20 éve, és még az utána következő Vizovicki-sztori is kézzel fogható sokaknak az idővonalat tekintve.
A könyv bemutatja Portik életét, hogyan lesz egy telefonfülkéket feltörő csibészből az alvilág királya, miközben szétterjeszti a csápjait az üzleti életben, és próbál beférkőzni a magyar elitbe, ahová végül sosem fogadták be. A könyv végigvezeti ezt a küzdelmet, ami végül a megalomán bűnöző vesztét is okozta, aki híresen paranoid módon intézi a dolgait, és végül elmar maga mellől mindent és mindenkit, hogy végül az egykori barátai és a családja is magára hagyja. Azt nem mondom, hogy tanulságos történet, mert végül is egy nehézsúlyú bűnöző életéről van szó, de a szerző szépen összegyűjtötte hivatalos és nem hivatalos forrásokból a rengeteg infót, ami talán az eddigi legpontosabb kórképet adja az egykori magyar alvilágról.
Tim Marshall – A földrajz hatalma
Amikor megláttam, hogy Tim Marshallnak új könyve van, rögtön lecsaptam rá. Az első, amit még ajánlottam is, a Földrajz fogságában zseniális volt, nagyon sokat segített abban, hogy még jobban megértsem, hogy a történelem és az emberiség sorsa miért alakult úgy, ahogy, hogy miért a geopolitika a legfontosabb irányító tényező a világban. Azóta tört ki egyébként az orosz-ukrán háború is, és egy az egyben bejött a szokásos, általa is kifejtett narratíva, hogy Oroszország pl. mindig a támadással védekezett, azáltal, hogy hatalmas területekre növelte a birodalmát, hogy legyen hova visszahúzódnia gond esetén. (Jelenleg a NATO és az EU az „ellenségek.”)
A földrajz hatalma kicsit más, mint az előbb említett mű, itt 10 szűkebb ország/régió földrajzát, történelmét és a lehetséges jövőbeli konfliktusait dolgozza fel a szerző. Komolyan sajnálom, hogy csak ilyen rövid, mert a Föld összes országáról olvasnék 1-1 ilyen 30-40 oldalas elemzést, alig tudtam lerakni a könyvet. Különösen nagy mértékben érint minket a könyvben is tárgyalt Törökország és a Balkán régió, mint lehetséges puskaporos hordó. Amit még kifejezetten élvezettel olvastam, az pedig az űrfegyverkezés kérdése, mert a jövőnket rendkívüli módon fogja befolyásolni, hogy szemtanúi leszünk-e egy modern gyarmati harcoknak, vagy az emberiség végre egyszer össze tud fogni, és a közös cél érdekében képes lesz-e félretenni az ellenséges és önző érzelmeit. (Lehet tippelni.)
Must read kategória szerintem mindenkinek, aki kicsit jobban át szeretné látni a politika és a történelem mozgatórugóit, hogy mennyire összefonódik a gazdaság, a földrajz, a nemzeti érdekek és egy-egy nép sorsának alakulása.
Köszi, ha végigolvastad!
Pacsi,
Máté
minden projektemet megtalálod a Linktree-oldalamon.