
Könyvajánló - július - 2023
2023 júliusi olvasólistám.
Hector Garcia, Francesc Miralles – Ikigai
A japán gondolkodás szerint minden embernek van egy saját ikigai-a, vagyis egy olyan életcélja, életútja, ami egyedül rá érvényes, őt inspirálja, és emellett még a világ számára hasznos is. Erre buzdítom az olvasóimat a saját könyveimben is: találd meg mi az, amiben ki tudsz teljesedni, mi az, amiről azt gondolod, hogy neked szánt a sors. Keresd meg azt a valamit, amitől megkapod a Csíkszentmihályi által definiált flow élményét, mikor megszűnik az idő fogalma, és az elvégzendő tevékenység lesz az önmaga célja. Keresd meg azt, amitől te vagy TE.
Japánban kivételesen sok idős ember él, akik életük alkonyán is aktívak – ezt a témát dolgozza fel ez a könyv. Hogy hogyan lehet teljes életet élni, hogyan is csinálják ezt abban a régióban, ahol arányaiban a legtöbb centenárius (100 évnél idősebb) ember él. Mik azok a dolgok, tevékenységek, amiket érdemes követnünk, ha szeretnénk aktívan, boldogan élni úgy, hogy közben nemcsak hogy hasznosnak érezzük magunkat, de tényleg azok is vagyunk.
Gyanús lehet, hogy a Földnek azon a pontjain élnek leghosszabb ideig az emberek, ahol aktívan, közösség tagjaiként élnek az idős emberek, nem?
Én úgy gondolom, hogy nem feltétlenül kell 100 évig élnünk ahhoz, hogy visszatekintve azt mondhassuk, hogy „éltünk”, de ha körbenézünk a magyar lakosságon, akkor sajnos azt láthatjuk, hogy itt a szerény várható élettartamot is rengetegen robot módjára, tudattalanul tengetik.
A könyv egyszerű, könnyen fogyasztható angollal íródott, ajánlom kezdőknek is – de megjelent amúgy magyarul. Rövid, két nap alatt kiolvasható, jó kis összefoglaló és emlékeztető volt, ajánlom mindazoknak, akik még ismerkednek a témával. Tetszett benne, hogy a sok példa és autentikus jótanács mellett voltak benne gyakorlati tanácsok is egy kis biohackinggel fűszerezve.
Irvin D. Yalom – Szemben a nappal
Yalom az egyik kedvenc íróm, ha pszichológiai és filozófiai témákról van szó. Nem sokan tudnak ilyen mértékű szakmaiságot ötvözni a könnyed, olvasmányos stílussal, de a világhírű pszichiáternek valahogy mindig sikerül. A „Szemben a nappal” alapvetően a halálfélelemről és annak a leküzdéséről szól. Bevallom, először kicsit vonakodva vettem a kezembe, mert tudom, hogy minden kultúrában fontos szerepe volt és van a halálnak, de azért nem foglalkoztatott a téma napi szinten, azt pedig főleg nem érzem, hogy halálfélelmet kéne leküzdenem. Elsőre tényleg azt gondolhatnád, hogy ez valamiféle kézikönyv időseknek vagy súlyos betegeknek, pedig nagyon nem az. Az, hogy rettegünk az elmúlástól, és tudatosítjuk magunkban az életünk végességét, egy másik nagyon fontos ellenpólust termel ki: magának az életnek, a pillanatnak a szeretetét, hogy törekedjünk arra, hogy minél teljesebben és boldogabban töltsük azt az időt, ami megadatott nekünk. Ezt azért tartottam fontosnak leszögezni, mert sokakat eltántoríthat az olvasástól a borítón szereplő, kicsit hatásvadász „haláltól való rettegés legyőzése” felirat.
Szóval a könyv pont, hogy az élet ünnepléséről szól, Yalom pedig a szokásos, remek stílusában, gyakorlatiasan, saját terápiás példákon át mutatja be nekünk azt, hogy a halál helyett attól érdemes félnünk, hogy sosem élünk igazán. Külön tetszik, hogy az író őszintén felvállalja a saját esendőségét, és idős emberként elképesztő inspirációval tud szolgálni a jóval fiatalabbak számára is. Tényleg zseniális könyv, ami a létezés értelmét és célját feszegeti amellett, hogy kapsz egy adag „innentől máshogy lesz” élményt is. Mert tudod, ahogy a mondás szól: „mindenkinek két élete van, a második akkor kezdődik, mikor rájövünk, hogy csak egy életünk van…”
Pogátsa Zoltán – Válság és infláció
Ajánlom sok szeretettel Pogátsa Zoltán könyvét azoknak, akik kicsit jobban szeretnék megérteni a mikro- és makrogazdasági összefüggéseket, az inflációt, vagy a fiskális és monetáris döntések hátterében meghúzódó gondolatmeneteket. A cím amúgy elég erősen clickbait, mert egyáltalán nem csak válságokról és inflációról szóp, de teljesen megértem, ha egy ilyen sor rákerül egy 2023-ban kiadott könyvre. Jó volt utánaolvasni kicsit a 2008-as összeomlásnak, az Euroövezet krízisének, vagy akár a most tapasztalt inflációs nyomásnak. Pár dolgot helyretett bennem, amire kicsit más szemmel néztem azóta. A könyv foglalkozik a CBDC-k (central bank digital currency) és a kriptovaluták kérdésével, bár Pogiról süt, hogy az utóbbiak irányába elég beszűkült mentalitással tekint, és sütnek a rosszindulatú gondolatok a sorokból.
De hát akkor fejlődünk, ha nyitottak vagyunk más világnézetekre is, nem?A könyv pár helyen kicsit szerintem túl szakmai, mintha valami elméleti közgazdasági tankönyvet olvasnál, de szerencsére csak kisebb részben. Jó volt, el fogom olvasni a többi könyvét is, ha jól tudom, egy már kész van, egy pedig jön majd.
Dr. Máté Gábor – A sóvárgás démona
Dr. Máté Gábort remélem, hogy nem kell már bemutatnom. A kanadai magyar orvos ebben a kötetben a függőségekkel foglalkozik, aminek az életünkre, valamint az agyunkra gyakorolt hatását az egyik legszélsőségesebb példán, a keménydrogosok életén át mutatja be.
A világhírű orvos klinikai esetek segítségével illusztrálja, milyen változások mennek végbe egy függő agyában, aminek eredménye miatt nem működik egyszerűen az, hogy "akkor ne drogozz annyit!". Mindannyian függünk valamitől, csak mikor kiejtjük a szót, hogy "függő", akkor egy leszakadt drogos képe van előttünk, pedig a társadalmunkban ugyanúgy jelen van a dolog, csak más szinteken. Munka, párkapcsolat, vásárlás, közösségi média...a lista hosszú, mert bármi okozhat függőséget, mégsem bélyegzi meg a társadalom ezeket - pedig ugyanúgy átalakítják az agyunkat ezek a dolgok.
Ajánlom ezt a könyvet mindenkinek, aki szeretné egy kicsit megérteni, hogyan is válunk a káros dolgok rabjává, és a függőség előbb-utóbb mindig káros lesz, még ha önmagában a tárgya nem is az. Külön tetszett benne, hogy a szerző nyíltan vállalta benne a saját gyengeségeit, egyúttal számos lehetőséget is hozott, amivel segíthetünk magunkon, hogy egy kicsivel tudatosabb életet éljünk.
Köszi, ha végigolvastad!
Pacsi,
Máté
minden projektemet megtalálod a Linktree-oldalamon.
Ezeket a könyveket olvastam márciusban, gondoltam mindegyikről dobok egy rövid leírást.