Könyvajánló - augusztus - 2023
2023 augusztusi olvasólistám.
Greg McKeown – Essentialism
Röviden: magasan a legjobb könyvek között van, amiket eddig olvastam. Az Essentialism lényegi üzenetét nagyon élem most, hogy írom az új könyvem: kevesebb dolgot csinálni, de jobban. A könyvben Greg McKeown arra bátorít minket, hogy ismerjük meg az erősségeinket, és szervezzük azok köré az életünket – miközben a többi dologban átengedjük a terepet másoknak. Felbecsülhetetlen érzés az, mikor megérted, hogy végesek az erőforrásaid – főleg az időd – éppen ezért nem lehet 1-2 dolognál több prioritásod. Ezek fogják pedig meghatározni az életedet. A könyv nem arról szól, hogy ne dolgozz annyit, hanem hoz jópár kutatást és gyakorlati példát, amivel rávezet arra, hogy hogyan is érdemes nemet mondani rengeteg dologra, mert azzal teremted meg az igenek lehetőségét a másik oldalon. Aki sokat akar, az végül középszerűt fog alkotni rengeteg különböző területen.
Inspiráló olvasmány, ami megerősített abban, hogy kiválasszam a saját prioritásaimat – nekem mostanában az írás az. Jól esett visszaolvasni azokat a gondolatokat, amik keringenek bennem mostanában, mikor úgy éreztem, hogy túlvállaltam magam sok tekintetben. Nem hiszek abban, hogy véletlenül akadt most a kezembe ez a könyv, ennek így kellett lennie.
Olvasmányos, könnyed nyelvezetű, de azért kellően szakmai is, sok gyakorlati tanáccsal. Ajánlom szívből mindenkinek! (Ha jól tudom, magyarul is megjelent.)
Gary W. Keller, Jay Papasan – The ONE Thing
Az idei évben egyre jobban elkezdtem érdeklődni a slow life és a munka, valamint az élet átértékelése iránt. Hogy megéri-e feltétlenül hajtani, szétszakadni a különböző projektek között és egyszerre sok mindent csinálni. Az Essentialism c. könyv után a kezembe akadt a The ONE Thing, ami hasonló témákat dolgoz fel, és nagyon magaménak éreztem, mert pont ebben vagyok 2023-ban. Igyekszem tudatosan kevesebb hírt fogyasztani, multitasking helyett egy dologra fókuszálni, és azáltal többet csinálni, hogy valójában kevesebbet dolgot csinálsz. Ez a (nem véletlenül) bestseller pont erről szól: mindenkinek érdemes megkeresnie azt az egyetlen egy dolgot, ami örömmel tölti el, amiben ki tud teljesedni, és amivel különlegessé válhat. Mert mindenkinek van ilyen, csak meg kell találni – erről szól valahol az Ikigai is. Hogy megtanulj nemet mondani sok-sok dologra éppen azért, hogy más, fontosabb dologra igent mondhass.
Nem állítom, hogy az ilyen és ehhez hasonló könyvek hatására megtalálod azt, ami az életed célja lesz, de az biztos, hogy égető szükségét érzed annak, hogy rálelj. Ha elkezded tudatosan leépíteni a sallangot az életedből, akkor már közelebb jutsz a céljaidhoz, az biztos. A könyvről annyit, hogy 3 nap alatt végeztem ki a strandon, és őszintén mondom, hogy nagyon ritkán éreztem ilyen kedvet, motivációt, amikor tudom, hogy mibe is kell vágnom, mit is szeretnék csinálni. Szívből ajánlom mindenkinek, ez is bekerült számomra a „legjobb könyvek” listájára. Ha jól tudom, magyarul is megjelent, de elég könnyen fogyasztható az eredeti angol is.
Gautam Baid – Joys of compounding
Az életben a legtöbb ember mindent gyorsan akar elérni, ráadásul ezekért a célokért képesek nagy motivációval elindulni. Aztán csodálkoznak, ha nem jön össze semmi, és gyorsan feladják, de csak azért, hogy az esetből keveset tanulva hasonló technikával essenek neki a következő ugyanilyen dolognak. Nem számolunk ugyanis az idővel, mint az egyik legfontosabb összetevővel. Csak lineáris dolgokban tudunk gondolkozni, mert az agyunk egyszerűen nem képes feldolgozni az exponenciális növekedést, a kamatos kamat elvét. Hogy a papírlap mindössze 0.01 mm vastag, de ha 42x félbe tudnám hajtani, akkor a Hold-Föld távolságot is elérné.
Ha össze lehetne foglalni a könyv mondanivalóját, akkor erről szól: hagyjunk időt a dolgoknak, és az élethosszig tartó tanulás pont olyannyira fontos, mint ugyanezt alkalmazni a pénzügyek területén. A könyv az értékalapú befektetések világát ötvözi a legfontosabb befektetésünkkel – azzal, amit a saját magunk fejlesztésébe teszünk. Két részből áll, az első fele inkább az olvasás, tanulás szeretetére és fontosságára próbál rávezetni, a második része picit gyakorlatiasabb, a befektetések és a megtakarítások világából hoz jó pár megszívlelendő gondolatot. A könyv tele van remek idézetekkel (elsősorban a két leghíresebb értékalapú befektetőtől, Warren Buffettől és Charlie Mungertől), és olvasás közben már azt tapasztalod, hogy csak még többet akarsz olvasni és tanulni. Tényleg, már közben alig várod, hogy befejezhesd, és valami újabb könyvet kapj a kezedbe. Remek inspirációt adnak a hosszú évek alatt sikeressé vált befektetők gondolatai ahhoz, hogy ne akarj gyorsan elérni semmit, de kitartó, élethosszig tartó fejlődéssel bármi megvalósítható. Kicsit alulértékelt, kevésbé ismert mű, de nekem nagyon bejött. Közepes szintű angollal simán olvasható, és a tőzsdei rész sem túl szakmai, így ajánlom azoknak is, akik számára teljesen ismeretlen a piacok világa. (Amúgy is: a tőzsde 95%-ban pszichológiára épül, úgyhogy itt is a gondolatiság átadása a fontosabb, mint az egzakt szakmai tanácsok a pénzügyekkel kapcsolatban.)
Joseph Nguyen - Don't Believe Everything You Think
Szeretem a rövid, 1-2 nap alatt átpörgethető könyveket, mert valahogy úgy érzi az ember, hogy sokkal koncentráltabban jut egy adott témához. (Ettől függetlenül nem azt mondom, hogy a hosszabb könyvek felületesebek, de én valahogy mindig az ilyen rövid, akár 1 nap, 1 repülőút alatt kiolvasható könyveket szerettem, teljesen máshogy maradnak meg azok az infók, és erősebben kavarognak benned a gondolatok, miután befejezted.)
A könyv témája az, hogy a saját szenvedésünk oka elsősorban a túlagyalás, és az, hogy egyáltalán gondolkodunk. Kicsit fura lehet ezt így hallani, mert azt feltételeznéd, hogy gondolkodni jó, de a szerző is szétválasztja a gondolat és a gondolkodás folyamatait. Az első az a szikra, ami csak úgy beugrik zuhanyzás közben, általában akkor születnek a nagy gondolatok – míg a második során inkább az agyunk próbálja a saját dogmáit ránk erőltetni. Érdekes koncepció mindenképpen, és a könyvben eljutunk az ideális flow állapotához, amikor is megszűnik maga az idő, az én és így a gondolkodás is. Erről szól ez a könyv, hogy hogyan is tudjuk elérni ezt a kívánatos nem-gondolkodás állapotát. Kézikönyvként nem igazán használható a boldogabb és teljesebb élethez, de mindenképpen különleges spiritiális látásmódot ad ahhoz, hogy egy kicsit kevesebb önostorozással és túlaggódással teljenek a napjaid. És mivel hogy a gondolataid alkotják a valóságodat, így lényegében az emberi kapcsolataidat, a karrieredet, a jövődet – a teljes életedet az befolyásolja, hogy hogyan gondolkodsz vagy éppen nem-gondolkodsz.
Közepes angollal simán olvasható, szerintem magyarul nem jelent meg, de ne tántorítson el ez az olvasástól, így egyszerre tudsz nyelvet is tanulni meg új ismereteket is szerezni.
Köszi, ha végigolvastad!
Pacsi,
Máté
minden projektemet megtalálod a Linktree-oldalamon.