Könyvajánló - március
Ezeket a könyveket olvastam márciusban, gondoltam mindegyikről dobok egy rövid leírást.
Jim Paul – What I Learned Losing a Million Dollars
Azért imádom a tőzsde meg a kereskedés világát, mert 95%-ban pszichológia az egész. Az ember megismeri a pénzhez való hozzáállását, megismeri azt, hogy hogyan reagál arra, mikor nagyon jól megy neki, és akkor találkozik igazából saját magával, akkor hullik le a maszk, amikor mindent elveszít. Mikor nincs mit magyarázni, nincsenek kifogások, semmi konfabulálás - szembe kell nézni önmagaddal. El lehet jutni idáig, azonban a tőzsdei kereskedés magasságai és főleg a zuhanás gyorsan katalizálja ezt a folyamatot.
Ezért mondják, hogy a sikeres, gazdag tőzsdemogulok közül nem egy nullázta le magát többször teljesen, mielőtt a világ leggazdagabb emberei közé került. (Kedvenc példám Ray Dalio, aki a Bridgewater sikerei előtt többször ment csődbe.)
Ez a könyv egy traderről szól, aki a saját egoját nem tudta legyőzni, és így egy szép pluszos pozícióból egy több, mint 1 millió dolláros mínuszt hozott össze pár hónap alatt, miközben végig hazudott mindenkinek, még magának is. A könyv a veszteség pszichológiájáról szól, hogy hogyan érdemes kezelni azt, ha szar helyzetben vagyunk.
Az üzenet egyszerű, mindenki a sikerről, a győzelemről akar beszélni, de nagyon kevesen jutnak el odáig, hogy a kudarcról – sőt, a saját, személyes kudarcukról meséljenek.
Könnyed, olvasmányos, és ami tetszett, hogy sok tudományos pszichológiai hivatkozás is van benne, hogy ne csak "sztorizgatás" legyen az egész. Ajánlom mindenkinek, nem csak azoknak, akik kereskednek - nekik szerintem kötelező, nem pedig ajánlott irodalom. (Ha jól tudom, magyarul nem jelent meg, de egyáltalán nem szakmai angol, könnyen olvasható.)
Ryan Holiday – Az akadály maga az út
Ryan Holiday első nagysikerű könyve az élet buktatóiról szól. Pontosan ugyanazt a szemléletet vallja, amit én tartottam mindig is: az emberi lét arról szól, hogy nehézségekkel szembesüljünk, és ezen nehézségek során válik el, hogy milyen ember is vagy valójában. Hogy meg tudod-e haladni korábbi önmagadat, hogy tudsz-e utat építeni az eléd gördülő akadályokból. Hogy felállsz és próbálkozol-e , vagy feladod, miközben kifogásokat és magyarázatokat keresel, ami amúgy a saját egódon kívül senkit nem érdekel. A szerző az ókori görög filozófusok iskolájának szemléletmódját mutatja be, valamint számos példát hoz a történelemből, hogy rávilágítson, hogy bármilyen szorult helyzetből ki tudsz győztesen kerülni, ha megvan a kellő elszántság. Még akkor is, ha ez a győzelem azt jelenti, hogy csak tapasztalattal leszel gazdagabb, és tudod, hogy máskor min kell változtatni – mert sokan eddig sem jutnak el.
Néhol kicsit túl könnyed volt nekem, de jó alapozó lehet azoknak, akik még annak az útnak az elején járnak, hogy megértsék, hogy az életben vannak konkrét események, azonban minden ott dől el, hogy hogyan, milyen aspektusból tekintünk ugyanazokra a történésekre. Mert bármennyire elcsépelt is a mondás, de minden fejben dől el.
Anna Lembke – Dopaminkorszak
Mikor a "függő" szót meghalljuk, valahogy mindenki valami lecsúszott drogosra gondol mélységes megvetéssel, akiket valamelyik hollywoodi produkció drogtanyájának filmes ábrázolásakor látott. Pedig az az igazság, hogy mindannyian függők vagyunk, és sokkal szerteágazóbb ez a problémakör a kábítószereknél. A második könyvemben elég sokat írtam a Tiktokról, hogy a dopaminerg pályák kizsigerelésével, a szerencsejátékhoz hasonló metódussal, a random reinforcementtel hogyan tesz pontosan függővé egy teljes nemzedéket.
A könyv végére rájössz, hogy a függőség az emberi pszichébe kódolt, és még az is „szenvedélybeteg”, aki nem is gondolja magáról.
A szerző pszichiáter, korábbi páciensei életútjain keresztül mutatja meg, hogyan tudjuk felismerni, és hogyan tudunk megszabadulni a saját függőségeinktől, hogy egy teljesebb életet élhessünk. Nem marad meg a nettó történetmesélés szintjén, elég jól leírja a rendszer élettani folyamatait, valamit hoz számos példát, hogy biohackinggel hogyan tudjuk tulajdonképpen például a jutalom-fájdalom rendszerének ősi pályáit a saját szolgálatunkba állítani. Könnyen fogyasztható, nem túl szakmai, csak pont annyira, hogy még élvezni lehessen. Az egyik legjobb könyv, amit idén olvastam, ráadásul tényleg sok gyakorlati tanács volt benne, amivel gyökeres változásokat érhetünk el az életünkben, hogy ne csak az elmélkedés szintjén maradjunk.
Ray Dalio – Elvek
Ray Dalio tényleg példakép lehet azoknak, akik értik azt, hogy milyen, amikor valaki nem akarja feladni. Többször csődbe ment, mielőtt megcsinálta a világ egyik legsikeresebb alapkezelőjét, a Bridgewatert. Imádom a gondolkodását, és vallom én is, hogy ahogy a tőzsdei kereskedés, úgy az életben való sikeresség is önmagunk megismeréséről szól - arról, hogy tudatosítani tudjuk magunkban a tudattalan motivációinkat, és annak megfelelően hozzunk döntéseket.
Az Elvek Ray Dalio egyik fő "sorvezetője" az élethez, a könyvnek két része van, az élet- és a munkaelvek. Az előbbi számos pragmatikus, pszichológiai alapokon nyugvó tanáccsal lát el minket ahhoz, hogy egy teljesebb életet tudjunk élni. (Direkt nem gazdag vagy sikeres életet írtam, a fő kulcs itt talán az, hogy tudatosabb, boldogabb, külső körülmények okolásától mentes életre törekedjünk. Ha ezek megvannak, akkor pedig jönni fog minden, amit szeretnénk - ha a siker és az elismerés az, akkor az.)
A könyv második fele a Bridgewateren belüli szervezeti felépítéssel, gyakorlati módszerekkel, döntési algoritmusokkal foglalkozik. Érdekes látni, hogy milyen princípiumok alapján vezetett valaki egy több ezer alkalmazottat foglalkoztató vállalatot. Néhol kicsit túl szervezeti nekem, és semmiképpen sem gyakorlati kézikönyvként tekintenék rá, itt is inkább a mögöttes gondolatok a fontosabbak.
Ajánlom mindenkinek amúgy, inkább az első része miatt, ez ilyen must read kategória, főleg azoknak, akiket érdekel a pszichológia és a pénzügyek világa. Mert ha nem tudsz a világ 80. leggazdagabb emberétől valamit tanulni, akkor kitől lehetne?
Cal Newport – Elmélyült munka
Nem vagyok a hustle culture híve - hogy 0/24-ben megy a grindset, folyamatosan benne kell lenni egyszerre legalább több dologban, mert ugye megtanultuk a filmekből, hogy a multitasking nagyon menő, és minél elfoglaltabb, fragmentálódott figyelmű valaki, annál sikeresebb.
Csinálok én is bőven sok dolgot, viszont eddig is igyekeztem a figyelmemet fókuszáltan tartani, hogy egyszerre egy dologgal foglalkozzak csak tényleg. Bevallom, nem mindig sikerül.
Jó volt olvasni pár technikáról a könyvben, amit amúgy is használtam, hogy ne szakadjak szét a mindennapok során, azonban csomó újdonság is volt benne nekem, amikből többet is alkalmazni fogok a jövőben. Természetesen nem ilyen "tippek és trükkök" szintű könyv ez, hanem a gyakorlat ki van egészítve a megfelelő pszichológiai háttértudással, valamint kutatásokkal.
Régóta a "el kell olvasni” listámon volt, most végre a kezembe került. Ajánlom mindenkinek, aki szeretne egy kicsit nyugodtabban, hatékonyabban haladni az életben (nem csak munkával kapcsolatban)! Én is azt gondolom, hogy amennyi inger ér minket az elmúlt években, a fókuszált, mély munka egyre jobban felértékelődik minden szempontból - ehhez tud vezérfonalat adni ez a könyv.
Ryan Holiday – Az ego az ellenség
Az "Akadály maga az út" után elolvastam Ryan Holiday másik bestseller könyvét is. Bevallom, jobban tetszett, mint az, pedig eléggé hozta a szintet már az előző is. Sokszor említettem, hogy ilyen a kedvenc könyvfajtám: történelmi és gyakorlati példákon át bemutatja, levezeti a folyamatokat, majd a kellő pszcihológiai ismereteket mellérakja, így le tudod vonni a megfelelő konklúziót.
Az "ego" az, ami a mennyekbe repíthet minket, ugyanakkor, ha nem tudjuk megfelelően kezelni, akkor a bukásunkat okozhatja, akár már rövidtávon is. A görög filozófusoktól elkezdve, hadvezéreken és a tőzsdegurukon át jó volt példákat olvasni mindkét oldalról, hogy ráláss az extremitásokra, hová tud eljuttatni az, ha a tudatos énedet nem tartod kordában, nem viselkedsz kellő alázattal pont akkor, mikor amúgy nem lenne mire szerénynek lenned.
A konklúzió: tanulj folyamatosan, legyél alázatos(abb), keresd a valódi értékeket az öntömjénezés helyett, és segíts másokat az útjukon. Ha ezek megvannak, és számítás és egopumpálás nélkül haladsz az utadon, akkor mindent megkaphatsz, amiről álmodtál – de csak akkor, ha nem ragaszkodsz hozzájuk görcsösen. Tetszett, kifejezetten ajánlom mindenkinek, aki szeretne egy kicsit tudatosabban élni a hétköznapokban. (Tőzsdei kereskedés + önismeret témakörben sem utolsó, hasonlóan a korábban is említett "What i learned losing a million dollars"-hoz.)
Köszi, ha végigolvastad!
Pacsi,
Máté
minden projektemet megtalálod a Linktree-oldalamon.